Discuss Scratch

gorkemyapimcilik
Scratcher
75 posts

SCRATCH YARDIMI

yusaTR wrote:

yusaTR wrote:

Abiler Ablalar En Yüksek Skor Yapmaya Çalışıyorum Ama Yapamıyorum Nasıl Yapabilirim
Bulut veri dediğimiz bir veri türü kullanmanız gerekiyor. Değişken oluştururken seçeneklerde işaretleyerek bu değişken türünü oluşturabilirsiniz. Bu sayede elinizde internet üzerinde tüm oyuncularınızın ulaşabileceği sabit bir veri olur. Sistemini kurmak için ise kendiniz o değişkene 0 sayısını atayın. Oyununuzu her bitiminde skoru o değişken ile karşılaştıracak şekilde programlayın. Eğer skor daha büyük ise değişkenin değerini skorunki olarak ayarlasın, değilse bir şeyi değiştirmesine gerek yok, neticede rekor bu. Ha, tabii rekoru geçemediğine dair oyuncuya bir mesaj vermek isteyebilirsiniz. Orası sizin hayal gücünüze kalmış.
Bu arada bir not düşeyim:
Bulut veri özelliğinden Yeni Scratchçiler kuölanıcı olarak da yapımcı olarak da yararlanamazlar, çünkü Scratch ekibi sunucularını meşgul ettiği için bulut verinin bilinçsizce kullanılmasını hiç hoş karşılamaz. Dolayısıyla bulut veri, deneyim kazanmakla birlikte sunulan bir ayrıcalıktır. Bulut veri içeren projelerde Yeni Scratchçiler bulut verinin değerini görebilir, fakat değiştiremezler. Proje yaparken ise öyle bir özellik değişkenler bölümünde bile gözükmez..

Last edited by gorkemyapimcilik (Jan. 16, 2018 19:52:05)

aslangiizem
New to Scratch
2 posts

SCRATCH YARDIMI

haber salmanın mantığı nedir, ben bi türlü çözemedim
gorkemyapimcilik
Scratcher
75 posts

SCRATCH YARDIMI

aslangiizem wrote:

haber salmanın mantığı nedir, ben bi türlü çözemedim
Kuklaların haberleşme biçimi. Bir kukla haber saldığında bunu alan başka bir kukla yazılan kodu çalıştırabilir.

Şöyle ki,
[Bir haber v] haberini sal
bloğu çalıştığında, herhangi bir kukladaki
[Bir haber v] haberi gelince
bloğu tetiklenir.

Ayrıca,
[Bir haber v] haberini sal ve bekle
bloğu haberi saldıktan sonra devam etmek için diğerinden farklı olarak haberi alan tüm kuklaların işlemlerini bitirmelerini bekler. Ekran tazelemeden çalışan bir özel taş bloğu altında kasmalara neden olabilir.

Last edited by gorkemyapimcilik (Jan. 26, 2018 17:29:49)

aslangiizem
New to Scratch
2 posts

SCRATCH YARDIMI

teşekkür ederim fakat bu haber salmayı günlük hayattaki oyun ve hikayelerde tam olarak nasıl kullandığımızı çocuklara nasıl anlatabilirim henüz yeniyim
gorkemyapimcilik
Scratcher
75 posts

SCRATCH YARDIMI

aslangiizem wrote:

teşekkür ederim fakat bu haber salmayı günlük hayattaki oyun ve hikayelerde tam olarak nasıl kullandığımızı çocuklara nasıl anlatabilirim henüz yeniyim
Hmmm… Aralarındaki haberleşme biçimi olarak düşünebileceklerini söyleyebilirsiniz. Kendi düşünceleri sadece onların durumunu etkiler. Yürümek istediklerinde yürür, oyun oynamak istediklerinde oyun oynarlar, fakat bir arkadaşlarının onlarla birlikte oyun oynamalarını isterlerse onlara haber vermelidirler ki o arkadaşları da oyuna katılsın. Bu örnekte çocukları birer kukla, oyun oynamayı bir kod bloğu olarak düşünebiliriz.
oyun oyna  
: