Discuss Scratch

gorkemyapimcilik
Scratcher
76 posts

SCRATCH YARDIMI

yusaTR wrote:

yusaTR wrote:

Abiler Ablalar En Yüksek Skor Yapmaya Çalışıyorum Ama Yapamıyorum Nasıl Yapabilirim
Bulut veri dediğimiz bir veri türü kullanmanız gerekiyor. Değişken oluştururken seçeneklerde işaretleyerek bu değişken türünü oluşturabilirsiniz. Bu sayede elinizde internet üzerinde tüm oyuncularınızın ulaşabileceği sabit bir veri olur. Sistemini kurmak için ise kendiniz o değişkene 0 sayısını atayın. Oyununuzu her bitiminde skoru o değişken ile karşılaştıracak şekilde programlayın. Eğer skor daha büyük ise değişkenin değerini skorunki olarak ayarlasın, değilse bir şeyi değiştirmesine gerek yok, neticede rekor bu. Ha, tabii rekoru geçemediğine dair oyuncuya bir mesaj vermek isteyebilirsiniz. Orası sizin hayal gücünüze kalmış.
Bu arada bir not düşeyim:
Bulut veri özelliğinden Yeni Scratchçiler kuölanıcı olarak da yapımcı olarak da yararlanamazlar, çünkü Scratch ekibi sunucularını meşgul ettiği için bulut verinin bilinçsizce kullanılmasını hiç hoş karşılamaz. Dolayısıyla bulut veri, deneyim kazanmakla birlikte sunulan bir ayrıcalıktır. Bulut veri içeren projelerde Yeni Scratchçiler bulut verinin değerini görebilir, fakat değiştiremezler. Proje yaparken ise öyle bir özellik değişkenler bölümünde bile gözükmez..

Last edited by gorkemyapimcilik (Jan. 16, 2018 19:52:05)

aslangiizem
Scratcher
2 posts

SCRATCH YARDIMI

haber salmanın mantığı nedir, ben bi türlü çözemedim
gorkemyapimcilik
Scratcher
76 posts

SCRATCH YARDIMI

aslangiizem wrote:

haber salmanın mantığı nedir, ben bi türlü çözemedim
Kuklaların haberleşme biçimi. Bir kukla haber saldığında bunu alan başka bir kukla yazılan kodu çalıştırabilir.

Şöyle ki,
[Bir haber v] haberini sal
bloğu çalıştığında, herhangi bir kukladaki
[Bir haber v] haberi gelince
bloğu tetiklenir.

Ayrıca,
[Bir haber v] haberini sal ve bekle
bloğu haberi saldıktan sonra devam etmek için diğerinden farklı olarak haberi alan tüm kuklaların işlemlerini bitirmelerini bekler. Ekran tazelemeden çalışan bir özel taş bloğu altında kasmalara neden olabilir.

Last edited by gorkemyapimcilik (Jan. 26, 2018 17:29:49)

aslangiizem
Scratcher
2 posts

SCRATCH YARDIMI

teşekkür ederim fakat bu haber salmayı günlük hayattaki oyun ve hikayelerde tam olarak nasıl kullandığımızı çocuklara nasıl anlatabilirim henüz yeniyim
gorkemyapimcilik
Scratcher
76 posts

SCRATCH YARDIMI

aslangiizem wrote:

teşekkür ederim fakat bu haber salmayı günlük hayattaki oyun ve hikayelerde tam olarak nasıl kullandığımızı çocuklara nasıl anlatabilirim henüz yeniyim
Hmmm… Aralarındaki haberleşme biçimi olarak düşünebileceklerini söyleyebilirsiniz. Kendi düşünceleri sadece onların durumunu etkiler. Yürümek istediklerinde yürür, oyun oynamak istediklerinde oyun oynarlar, fakat bir arkadaşlarının onlarla birlikte oyun oynamalarını isterlerse onlara haber vermelidirler ki o arkadaşları da oyuna katılsın. Bu örnekte çocukları birer kukla, oyun oynamayı bir kod bloğu olarak düşünebiliriz.
oyun oyna  
:
Tahatamer
Scratcher
3 posts

SCRATCH YARDIMI

Şunu anlatabilir misiniz?
https://hizliresim.com/NZDoEk
Ben bu haber3 haberini sal'ı nasıl sürekli tekrarlanın ardına nasıl koyacağım?

Last edited by Tahatamer (Feb. 26, 2018 16:51:23)

gorkemyapimcilik
Scratcher
76 posts

SCRATCH YARDIMI

Tahatamer wrote:

“Sürekli tekrarla” bloğunun ardına bir şey koyamayız ve bu oldukça mantıklıdır, çünkü programımız “sürekli tekrarla” bloğuna geldiği zaman, koşulsuz olarak içindekileri devamlı tekrarlamaya başlar ve ardına geçmesinin bir yolu yoktur. Ancak, tekrarlar ardından alt satıra geçmesini istiyorsak “sürekli tekrarla” bloğu yerine amacımıza göre şunlar gibi sınırlı tekrar blokları kullanmamız gerekir:
Belli veya hesaplanabilir sayıda tekrar istediğimizde,
() defa tekrarla

end
Belli bir şart sağlanana kadar tekrar istediğimizde,
<> olana kadar tekrarla

end

Verdiğiniz örneğe gelecek olursam gördüğümde şöyle dedim: Ben böyle yapmazdım. Bana sorarsanız oradaki “sürekli tekrarla” bloğu gereksiz kaçmış.
[Kaçta bitsin?] diye sor ve bekle 
bloğu “Kaçta bitsin?” diye sorup ekrana cevap almak için boşluk açan bir bloktur ve kullanıcıdan bir cevap alana kadar kodu bekletir, ilerlemez. Kodun devam etmesinin tek yolu kullanıcının boşluğa hiçbir şey yazmasa bile “Enter” tuşuna basarak veya ekranda açılan tuşa basarak cevabını kabul ettirmesi gerekir. Böylece
(yanıt) 
bloğu kullanıcın boşluğa yazdığı cevaba eşit olur. (Boş bırakıldıysa da boş “” olur.)
Dolayısıyla yanıt değeri dolana kadar blokları tekrarlamamız gerekmez, zaten o bloklara geldiği zaman “yanıt” bloğu bir değer almıştır.
yeşil bayrak tıklandığında
eğer <(Oyuncu1) = (yanıt)> ise
[haber1 v] haberini sal
[dekor1 v] dekoruna geç
end
eğer <(Oyuncu2) = (yanıt)> ise
[haber2 v] haberini sal
[dekor2 v] dekoruna geç
end
eğer <(Oyuncu3) = (yanıt)> ise
[haber3 v] haberini sal
[dekor3 v] dekoruna geç
end
Ne yapmak istediğinizi bilmiyorum, fakat anladığım kadarıyla üçüncü “eğer…ise” bloğunu böyle ekleyebilir, “sürekli tekrarla” bloğunu çıkarabilirsiniz.
Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Last edited by gorkemyapimcilik (Feb. 24, 2018 16:28:24)

Tahatamer
Scratcher
3 posts

SCRATCH YARDIMI

gorkemyapimcilik wrote:

Tahatamer wrote:

“Sürekli tekrarla” bloğunun ardına bir şey koyamayız ve bu oldukça mantıklıdır, çünkü programımız “sürekli tekrarla” bloğuna geldiği zaman, koşulsuz olarak içindekileri devamlı tekrarlamaya başlar ve ardına geçmesinin bir yolu yoktur. Ancak, tekrarlar ardından alt satıra geçmesini istiyorsak “sürekli tekrarla” bloğu yerine amacımıza göre şunlar gibi sınırlı tekrar blokları kullanmamız gerekir:
Belli veya hesaplanabilir sayıda tekrar istediğimizde,
() defa tekrarla

end
Belli bir şart sağlanana kadar tekrar istediğimizde,
<> olana kadar tekrarla

end

Verdiğiniz örneğe gelecek olursam gördüğümde şöyle dedim: Ben böyle yapmazdım. Bana sorarsanız oradaki “sürekli tekrarla” bloğu gereksiz kaçmış.
bloğu “Kaçta bitsin?” diye sorup ekrana cevap almak için boşluk açan bir bloktur ve kullanıcıdan bir cevap alana kadar kodu bekletir, ilerlemez. Kodun devam etmesinin tek yolu kullanıcının boşluğa hiçbir şey yazmasa bile “Enter” tuşuna basarak veya ekranda açılan tuşa basarak cevabını kabul ettirmesi gerekir. Böylece
(yanıt) 
bloğu kullanıcın boşluğa yazdığı cevaba eşit olur. (Boş bırakıldıysa da boş “” olur.)
Dolayısıyla yanıt değeri dolana kadar blokları tekrarlamamız gerekmez, zaten o bloklara geldiği zaman “yanıt” bloğu bir değer almıştır.
yeşil bayrak tıklandığında
eğer <(Oyuncu1) = (yanıt)> ise
[haber1 v] haberini sal
[dekor1 v] dekoruna geç
end
eğer <(Oyuncu2) = (yanıt)> ise
[haber2 v] haberini sal
[dekor2 v] dekoruna geç
end
eğer <(Oyuncu3) = (yanıt)> ise
[haber3 v] haberini sal
[dekor3 v] dekoruna geç
end
Ne yapmak istediğinizi bilmiyorum, fakat anladığım kadarıyla üçüncü “eğer…ise” bloğunu böyle ekleyebilir, “sürekli tekrarla” bloğunu çıkarabilirsiniz.
Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Teşekkür ederim.Çok yardımı oldu.
Tahatamer
Scratcher
3 posts

SCRATCH YARDIMI

Bu arada yapmaya çalıştığım oyunu tamamladım. Teşekkürler Görkem ağabey!
https://scratch.mit.edu/projects/206313886/

Last edited by Tahatamer (Feb. 26, 2018 18:23:28)