Discuss Scratch

IGNACY2008
Scratcher
17 posts

Konkursy

No to ja też się pochwalę. Też dostałem się do finału konkursu.
Z tą grą:

https://scratch.mit.edu/projects/158389250/


Ignacy
Vivo106
Scratcher
100+ posts

Konkursy

Proszę nie spamować…

Wiek trwa 100 lat. Jak masz 10 lat, to twój wiek jest równy 10, czyli przeżyłeś 10 wieków, czyli 1000 lat. Mądre.
Czyli jak masz 10 lat to masz 1000 lat.
Pamiętajcie że DogDestroyer jest złym człowiekiem…

MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

Heh konkurs był słaby
Chodzi o ocenianie projektów
Nie wiem jak to było u innych ale u mnie na 27 gier 2/3 jedna osoba sprawdziła 4
i ja się pytam jak oni na podstawie 25% gier potrafią ocenić cały projekt
A niektórzy to podchodzili pytali sie co i jak (tytuł imię i nazwisko miasto) i wpisywali punkty xD
Nie widziałem by ktokolwiek prowadził tabelę tzn. projekty miały być oceniane na ppodstawie
chyba
orginalności
technicznie
i jeszcze jedno ale nie pamiętam
Jedna dziewczynka dostała wyróżnienie chyba
Zrobiła 2 poziomy labiryntu z zagadkami który miał 300+ duszków xD
Taki projekt można by było zrobić z max 20 duszków więc nie wiem gdzie ona te duszki zmieściła
i NIe iwem gdziue tu orginalność jak całe podium
miało takie projekty
Zbijanie klocków
Labirynt
Ja miałem w minigrach 2 zbijania klocków i 2 labirynty i pozostałe 23 gry i nie dostałem wyróżnienia xD
Szanowanie projektu na konkursie było na możliwie najniższym poziomie bo sprawdzili moje 4 gry
Wiem że nie było tyle czasu żeby na każa poświęcić chociażby 2 minuty
Ale po 30 sekund na każdą szybki opis i tyle Lub połowę
Połowa jak nie większość (dokładnie nie pamiętam) nie spojrzała w kod więc skąd do jasnej ciasnej wiedziała co wstawić do lubryki technicznie?
Nie wiem czy oni mają noktowizor na Scratcha w dodatkowym oku na czole czy bawią sie w wróżbitę Macieja bo to już ludzkie pojęcie przechodzi
Oczywiście nie mówię że wszystkie projekty były słabe bo nie były
Były do pogrania grafika u niektórych paskudna ale dało się grać
Ale moje gry były o wiele lepsze pod prawie każdym względem
Tak naprawdę każdą grę którą oni zaprezentowali to też ją miałem bo gry nie były orginalne wcale a wcale
Jeżeli ktoś z organizatorów to czyta to prosiłbym o wystawione noty dla każdego uczestnika od każdego który oceniał (żeby mi ktoś podesłał bo chcę zobaczyć )
I tak na marginesie to nie podobało mi się jeszcze jedno - podczas oceniania jurorzy wyszli na korytarz i raczej nie mogliśmy ich słuchać tylko dlaczego? przecież oceniali i dyskutowali o projektach a to my je zrobiliśmy więc moglibyśmy coś wytłumaczyć
I NIkt nie wyjaśnił na jakiej podstawie oceniają projekty …
Pod koniec nie powiedzieli kto zdobył ile punktów a miło by to wiedzieć
No i nauczyciele uczestników ich oceniali … (tak mi się wydaję)(osoby oceniające znały tych co oceniali) Więc tym bardziej chciałbym zobaczyć wystawione noty w porównaniu do mojego projektu
I kiedy już wyszli i rozmawiali o projektach
To nie rozmawiali o wszystkich … Było kilka o których rozmawiali a o innych to takie 2/10
Ale na początku o moim projekcie to powiedzieli “proste gry”
Tzn nie skomplikowane
Tak tylko ja zmieściłem 27 gier w 100 duszkach a oni labiryntu w 300 nie potrafią zrobić (około 350 jedna dziewczynka miała)
Gdzie żaden projekt nie używał list i zmienne były ograniczone do minimum
Jedyne co było w zmiennych to życie lub punkty (poziomy też)
Oceniający nie mówili co jest źle mimi to że coś było by jednak inni mieli lepsze noty czyli miały lepsze projekty
To by oznaczało że oni te noty dają na oślep bo nie mówią co im nie pasuje
Jedyna osoba która mówiła co jest źle co by się przydało i widać że się zna to były takie 2 panie które z resztą zadawał dużo pytań i dużo patrzyły w kod
Ale jednak mimo wszystko nie było tak źle jak napisałem
Nie zająłem żadnego miejsca anie nie dostałem wyróżnienia ale co mi tam za pierwsze miejsce był plecak hahahahah tylko to był konkurs dla 1-6 podstawówki czyli dzieci które chodzą do szkoły a jak ktoś chodzi do szkoły to ma plecak xDDDD Tylko po co mu drugi?
Taka mała pomoc
Ignacy2008 zajął 1 miejsce
Oczywiście wszystkim którzy wzieli udział w konkursie gratuluję
piotr_bala
Scratcher
100+ posts

Konkursy

@MentolMen - dziękuję za uwagi, będziemy je brali pod uwagę w kolejnych edycjach konkursu. Co do nagród - samochodu (a nawet laptopa) nie oferujemy bo nie mamy takich sponsorów. Być może dla Ciebie plecak nie jest atrakcją, sam mam kilka które dostałem przy różnych okazjach i się przydają. Staramy się ocenić i nagrodzić jak najwięcej uczestników, nagrody rzeczowe są ważne, ale istotny jest też dyplom, który pozwala na lepsze świadectwo, ocenę z przedmiotu czy punkty w rekrutacji do kolejnej szkoły.

Co do oceny: nauczyciele/opiekunowie danego uczestnika nie wypowiadają się na temat pracy swojego ucznia, oceniają tylko prace innych. Wszyscy oceniający mieli okazję zapoznać się z wszystkimi projektami, część osób patrzy na pomysł, część na sprawy techniczne, część na jakość wykonania i to jest bardzo dobro jest wiele opinii na temat projektów. Osoby oceniające projekty od strony technicznej oglądają też projekty przed zawodami (to wymaga więcej czasu) więc mają wiedzę nie tylko na podstawie prezentacji pracy.

Wybór najlepszego projektu jest trudny, dyskusja w tym roku trwała długo bo projekty były ciekawe i wybrać najlepszy było rzeczywiście trudno. Projekt Ignacego został wskazany przez większość jako najciekawszy, głównie ze względu na pomysł, fabułę, niestandardowe podejście do w sumie typowego projektu jakim jest labirynt. Inne nagrodzone projekty też wyróżniały się pomysłem i wyjściem poza standardowe przykłady.

Z Twoim projektem rzeczywiście mieliśmy pewien problem jak go ocenić, włożyłeś dużo pracy, liczba gier była imponująca, ale zabrało czegoś by porwać publiczność. Gry zrobione przyzwoicie ale nie wychodzące poza standard danej gry. Dla mnie najciekawszy był symulator Logo, ale tutaj też nie było wyjścia poza utarte rozwiązania.

Dzisiaj w Warszawie mamy jeszcze drugie zawody II stopnia, w ciągu 1-2 dni postaram się zamieścić wszystkie wyróżnione projekty na stronie konkursu (jak w ubiegłych latach) - będzie można popatrzeć i samemu ocenić.

Last edited by piotr_bala (May 27, 2017 03:42:57)

MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

“Dla mnie najciekawszy był symulator Logo, ale tutaj też nie było wyjścia poza utarte rozwiązania.”
Nie koniecznie ponieważ żaden projekt (w scratchu) który miał przypominać Logo nie oferował tego co mój a ponadto mój został napisany w jednym skrypcie
Co jest dla niektórych dodatkowym plusem aczkolwiek nie musi nim być
Jedyny projekt który dostał wyróżnienie i był jakkolwiek technicznie dobry (według mnie) to nano gdzie nie było żadnego labiryntu na podstawie wirusów czy programowania
A pozostałe projekty to po prostu gry z poprzednich edycji konkursów z inna grafiką
Pod względem technicznym wyróżnione projekty były tragiczne i dlatego tak “muliły” na komputerze (wiem że komputer nie był najlepszy ale co się dziwić jak te projekty miały ponad 300 duszków i nie używały klonów)
Więc co do optymalizacji tych projektów można by duużo gadać Bo w niektórych grach można by zmodyfikować skrypty tak by nie powodowały ścinek i nie ładowały się paru minut czy nawet minuty co dla prostego labiryntu z 2 poziomami jest praktycznie niemożliwe co wczoraj zostało dokonane
Muszę też zaznaczyć że oceniający nie sprawdzili połowy mojego projektu a gry wybierali sami (sugerowałem że logo może być najciekawsze i większośc z oceniających je zobaczyło) a nie ja
A oceniali projekt nie gry
Technicznie to nikt nie podszedł do sprawy …
I jak to możliwe że moje 27 gier zmieściło się w 100 duszkach (127 ale 27 duszków w menu jako do wybierania gry)
Gdzie miałem i labirynt i zbijanie klocków
Tylko że moje labiryty były zrobione w duszku a nie w tle (jeden był w tle)
Co wiąże się z tym że nie musiałem robić 150 różnych teł … Nawet nie mam 20
O ile dobrze pamiętam żaden projekt nie miał płynnego chodzenia(A dokładnie wszystkie prócz jednego labiryntu z kulką i grawitacją) i 4 z 5 miało grafike która raziła w oczy ponieważ była rozpixelowana
A jak wiadomo w scratchu można robić grafiki vektorowe które wyglądają o niebo lepiej (niezależnie od rozmiaru)
A i jak niektórzy w prezentacji wspomnieli gre robili bardzo długo
Co by wskazywało że wstawili grę nad którą pracowali ogólnie tak dla siebie nie na konkurs
A mnie pytali (Tak czyli tu wstawiłeś swoje wsszystkie gry które kiedyś robiłeś?) A jakie to ma znaczenie?
Ale akurat 24 z 27 gier było robione do konkursu
I jak można wytłumaczyć fakt że moja gra wzcoraj miała ponad 300 wyswietleń a ich nawet 10
Co by oznaczało że albo mają słabą reklamę (a mają) albo mają słaby projekt
Ale niezależnie od wyświetleń największe ulubienia/wyeświetlenia przypadają mi ponieważ miałem 28 ulubionych na 330 wyświetleń
Tak się składa że nikt nie mówił że będzie oceniane na podstawie historii w grze …
Przecież 4 z 5 wyróżnionych projektów pojawiły się na konkursie Kodowanie ze scratchem 2015/16 i na 2017 też się pojawiły
Więc gdzie tutaj orginalność ? Przecież oni zmienili grafiki i dodali parę rzeczy jak zmienione na wlasne menu
A i dziewczynka z labiryntem mogła nie chodzić do podstawówki ponieważ o Janie Kochanowskim który mieszkał w czarnolesie uczy się dopiero w gimnazjum ale to tylko przypuszczenia
Jej pytania były źle sformułowane
W podsumowaniu
Żaden z wyróżnionych projektów nie był orginalny i każdy powtarzał się w poprzednich edycjach (labirynt,strzelanka w klocki)
Żaden nie miał dobrej grafiki (NIkt nie używał wektorowej (do robienia ścian w labiryncie niektórzy używali))
Wiem że nic nie zmienię ale jakoś mam dużo czasu i dużo uwag
Np:
MOje gry:
Labirynt
Animacja kropek
Pianino
Logo
Szklanki
i wiele innych ale już nie pamiętam
Na polskim scratchu nie ma bardziej rozbudowanych gier z powyższo wymienionych (nie o nazwę tylk o grę chodzi)
Tzn. Żaden projekt przypominający Logomocję imagine studio nie został wykonany lepiej od mojego
O ile dobrze wiem w żadnym nie można wpisać np 150 żeby duszek ruszył się o 150 kroków lecz np i potem 150 ( w najbardziej rozbudowanej wersji)
Gdzie moje oferują jeszcze powtórzenia jak w logmocji wielokąty z możliwością nakładania na siebie kilku i z przywołaniem ich szybkim 3 cyfrywym kodem który poprzednio ustalaliśmy
ANimacja kropek nie jest może jakaś oszałamiająca wyglądem choć można zrobić w niej animację ale jako jedyny w tej grze (mam kilka opierającychg się na listach) używałem list i zmiennych tylko dla duszka Co pozwalało mi uniknąć robienia 20 zmiennych i 20 list ….Co powodowało że miałem porządek i mało duszków
Skryptów miałem dużo bo ponad 600 ale co się dziwić jak sama gra nie muli i jest dobrze zoptymalizowana ( 27 gier)
Pianino nie wiem jak to jest i cyz ktoś na polskim scratchu zrobił pianino z możliwością odtowrzenia zagranych klawiszy bo nie sprawdzałem
Ale wiem że takich projektów nie było dużo bo o żadnym nie słyszałem
Labirynt to wiem że nikt na polskim scratchu takiego czegoś nie zrobił i oczywiście żaden z oceniających nie chciał zobaczyć labiryntu ponieważ przypuszczam że myśleli że to będzie labirynt jak inne
A nie jest polecam sobie sprawdzić na moim profilu pełną wersję labiryntu glamur (taka sama tylko bez przeciwników jest w minigrach)
Szklanki To raczej dobre użycie ołówka w scratch'u bo jak żaden inny projekt na konkursie nie używał ołówka to mój owszem
I jedyny mógł czegoś nauczyć ponieważ miałem quiz szklanki i milionerów z których z samego quizu i milionerow można było się nauczyć 21 ciekawych pytań i odpowiedzi
Ze szklanek można było nauczyć się szacowania w miły i przyjemny dla oka sposób
Dalej nie będę wymieniał ale jest tego więcej
i Uważam że moja praca była po prostu oceniona z góry a wszystkie prace były źle oceniane powinny być oceniane pod każdym względem
lub kazdy oceniający powinien mówić na jakiej podstawie będzie oceniał bo mamy się domyślać? Jakby oceniał technicznie to bym pokazał projekty techicznie takie jak logo w któym jest koder i dekoder dla historii bym pokazał człowieka który generuje postać (kilkanaście zdań o wygenerowanej losowo postaci generuje włosy oczy rasę imię plemie lud rodzinę gdzie pracuje jakie hobby użależnienie zwierze) KOmbinacji jest naprawdę wiele a zdania nie są jakkolwiek ze sobą sprzeczne o co starannie zadbałem sa przyjemne dla oka z użyciem interpunkcji
Do tych co chcą sobie pograć dał bym im gre w którą można sobie pograć i trochę odpocząć
Ale najlepiej jakby każdy oceniający oceniał pod każdym względem projekt
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

I tak na marginesie to nie wiem pod jakim względem były oceniane prace wyróżnione
Ponieważ grafiki to nie miały o technicznym wykonaniu nie było mowy a o orginalności to nawet nie wspomnę …
piotr_bala
Scratcher
100+ posts

Konkursy

No cóż, komisja miała swoje argumenty. Spojrzenie nauczyciela czy programisty który od wielu lat pisze programy czy je ocenia może być inne. Obecnie lista nagrodzonych prac jest na stronie konkursu wraz z linkami. Od razu uprzedzam że są tam projektu uczniów w różnym wieku (także z pierwszej czy drugiej klasy) i było to brane pod uwagę.
Zapraszam do zapoznania się z projektami i do ich polubienia. W wrześniu postaramy się wybrać najbardziej lubiany projekt.

Konkurs Kodowanie ze Scratchem - wyniki 2017
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

A to że ktoś jest nauczycielem czy programistą który od wielu lat pisze programy nic nie zmienia …
Niech pan sobie wyobrazi
Jest pan nauczycielem przyrody po studiach przyrodniczych
Jedzie pan samochodem i nagle samochód przestał jechać i chce pan go naprawić
To komu pójdzie szybciej ?
Młodzikowi po technikum samochodowym?(chodzi o naprawę aut)
To pewne że młodzikowi ponieważ on uczył się tego zawodu a nie pan

To tak samo jak na tym konkursie
Większość z oceniających nie miało większej styczności z scratchem od uczniów więc na jakiej oni podstawie oceniali?
Nie bez powodu nie oglądali do środka … Nic by nie zrozumieli
Jasne że ogarniali zmienne i scratch jest językiem logicznym ale bez przesady trzeba się go nauczyć …
Prawie żaden z oceniających nie komentuje nic na forum w związku z czym nie był wystawiany na krytykę swoich wypowiedzi i tak samo nie krytykował innych (*nauczyciele owszem ale nie koniecznie im za to płacą i jednak uczyli się jako nauczyciel nie programista)
Czemu jako nauczyciel nie programista?
Każdy nauczyciel zaj. komputerowych czy też informatyki nie “ogarnia” większości tematów uczniów związanych z komputerami czemu?
Uczniowie robią wszystko samemu nauczyciel tylko ocenia i sam nie wiem jak to jest zrobione ponieważ na wykładach na któryh się uczył zawodu nauczyciela nie uczyli go nowych rzeczy a starych w związku z czym zna wsiększość skrótów do microsoftowych aplikacji i potrafi je obsługiwać
Ale programy internetowe czy też programowanie to czarna magia jak dla każdego kto nie próbował ale oni próbowali i wiedzą co to zmienne jak ich uzywać idiotami też nie są a scratch jest logiczny więc się domyślają no właśnie domyślają…
I mechanizm jak w szkołach (nauczycieli się tak czuli na konkursie) że nie zostaną ocenieni … Bo przecież w szkołach oni oceniają uczniów nie na odwrót więc sie wywyższają i to widać kiedy ja chciałem coś powiedzieć przerywali i mówili swoje racje któe sobie wymyślili bo skąd wiedzieli jak to zrobiłem jak nie popatrzeli do środka czyli się domyślali czy kłamali mi przekrzykując się jak do ucznia a to był konkurs nie szkoła ..
A wywyższali się strasznie jak w szkołąch nauczyciele w większości jak coś się im mówi to albo nie dociera do nich ta informacja bo przez całe życie myśleli inaczej a teraz niszczę im to albo mówią że rozumieją i i tak się nie stosują żałosne a jeżeli oni cos mówią to święte wiem że szacunek sie należy ale jak Kuba bogu tak Bóg kubie
Dlaczego sądzę że oni nie znają się na scratchu?
Są albo głupi ale się nie znają
Pytają się o coś odpowiadam im (dobrze i jestem pewien an 100% że powiedziałem dobrze) to oni pytają znowu jakby nie zrozumieli
mówię to samo i mówią że mam im odpowiedzieć na pytanie a ja odpowiadałem tylko nie rozumieli … i wyszło że musiałem im upraszczać i to strasznie
I czemu ja się pytam nikt nie robił tabelki? Wiem żę nie robili bo było kilka rzeczy do ocenienia ..
Orginalność żaden projekt nie był orginalny a z resztą na stronie były podane 3 linki do gier które można było zrobić i te gry pojawiały się najczęściej tylko ze zmienioną grafiką ..
Więc gdzie tu mówimy o orginalności? Kiedy oni wykonali projekt któy wyście podali im na tacy czyli za orginalnośc powinno być 0 punktów bo korzystali z propozycji która pjawiała sie co rok NIc innego nie wymyślili więc orginalność powinna wynosić 0 według mnie
Optymalizacja czyli metoda wykonania była okropna dla każdego projektu … W porównaniu z moim oczywiście
A i jedna oceniająca (chyba nauczycielka) kłóciła sie ze mną o o jaka docelową grupe wiekową walczę by grała w moje gry … ( pokazywałem Logo)
Mówiła że to raczej nie dla dzieci
Ta uważa że Logo i robienie kwadratów czy wielokątów gdzie zrobi to 4 letnie dziecko które umie pisać i czytać jest za trudne dla 10 latka
Scratch jest o wiele od Logo i ma więcej możliwości od Logo i pewne jest że jest trudniejszy
To więc jak ona kogo kolwiek nauczyła scratcha? Konkurs był dla podstawówki czyli w normie max. roku życia dla 6 klasy to 13 lat może być więcej jeżeli uczeń nie zdał ale tak się nie stało byłą tylko jedna uczennica która była powyżej 10 lat i dla mnie miała ponad 13 lat i chodziła do gimanzjum :0 ALe mniejsza o dziewczynkę Ta nauczycielka dokonała niemożliwego nauczyła kogoś młodego scratcha Według niej Logo jest za trudne (w mojej wersji gdzie prawdziwe jest trudniejsze od mojej wersji a mówiła o mojej gdzie w mojej jest wytłumaczone i uproszczone) dla 10 latka…
Mówiła że 10 latek nie OBSŁUŻYŁ by tej gry hahha śmiech na sali nie obsłużyłby tego gdzie ona nauczyła max 15 latka robienia takich programów hahahhahaha niesamowite że w 5 lat przeskoczył czytanie pisanie robienie programó logiczne myślenie i zdolność słuchu sobie wyrobił hahah
Do dzisiaj się śmieję z tej nauczycielki jak można być takim głupim
Wiem że ona może uczy osoby niepełnosprawne ale to nie zmienia faktu jeżeli taka osoba nie umie czytać i pisać to nie odpali scratcha więc o czym my mówimy “docelową grupę wiekową” ciekawe jak rozmawiałą z innymi uczniami który mieli tylko jedną grę która wymagała strzałek Chwaliłą ich żę noworodek strzałki nawet kliknie haha ciekawe czy załapała fakt żę zrobiłem 27 gier z czego ponad 10 wymaga tylko strzałek czy myszki do grania ahhaha
Według niej żadna praca nie powinna dostać praktycznie żadnego punktu za to ze nie da się jej obsłużyć hmm zobaczymy moją analizę
Co ona prawdopodobnie by powiedziała
Labirynt dziewczynki - odpada trzeba pisać,czytać. myśleć, chodzić, znać odpowiedzi na pytania
Labirynt z grawitacją - odpada za dużo elementów, za długa instrukcja
Zbijanie klocków na olimpie - trzeba patrzeć nakolor lufy i zbijać klocki za ciężkie bo wymaga mózgu
Nano labirynt - zagadka logiczna odpada za dużo mózgu potrzeba
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

Heh zobaczyłem projekt Julii (last name removed by moderator)
Uczestniczki konkursu
Dokładnie sprawdziłem w edytorze jej projekt
i co się okazało ?
MIała 308 duszków i 635 skryptów
i gdzie to zmieścia ?
Każda ścianka labiryntu ( w lini prostej) to nowy duszek hhahahahhhahaha
Kazda postać która wyskakuje miała swojego własnego duszka jakby nie było klonów w scratchu
Niektóre ścianki maja przypisane własciwości przy dotknięciu postaci
Jeden kolor ma właściwość która przesuwa nas o 15 krokó w górę Tylko problem jest taki że skrypty na właściwości kolorowych ścianek umieściłą w bloku
kiedy klawisz [ v] naciśnięty
nie dość że w każdym takim bloku musiała duplikować wszystkie skrypty na kolorowe ścianki co powodowało lagi ( nie lagi ale projekt wczytywał się dłużej lagów nie widać bo projekt nie jest wymagający)
to przy styknięciu się z bloczkiem który przenosi nas o 15 kroków w górę jeżeli natkniemy się po drodze na jakąkolwiek ściankę nie będzieym wstanie wyjść tzn. będziemy w labiryncie czyli bardzo wielki błąd
Dziewczynka nie weszła w żaden taki bloczek bo nei o to w tym chodziło więc nie mieli ak sprawdzić
Ale w środku wszystko było widać wyraźnie Projekt najgorszej zoptymalizowany na konkursie w ciągu 3 lat konkursów
Nawet nie przypuszczał bym że ktoś jest na tyle głupi by do labiryntu zamiast jednego duszka czy tła robić duszka do każdej ścianki …
To że miała 20 duszków postaci pytających można wybaczyć ale no bez jaj 280 duszków ścianek?

Last edited by Paddle2See (June 3, 2017 12:04:03)

MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

A no i nikt nei zauważył że klikając 2 na klawiaturze znikną nam postacie pytające i plansza także ho ho ho znowu nikt nie patrzał w środek bo to jej ewidentna wada gry i błąd którego nie powinno być ale to oczywiste że nie poprawi bo to jest na każdym klocku ze ścianki a nikomu nie chce się tyle klikać
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

Hmm Projekt Marcina (last name removed by moderator) (Warszawa)
Nie wiem ile osoba wykonująca projekt miała lat ale po szkole i po projekcie domyślam się że nie dużo i chodziła do przedszkola
Projekt jest nic więcej niż żałosny i nawet moje platformówki w mini grach które robiłęm może godzinę są 10 razy bardziej rozbudowane
Grafika jest okropna wszystko jest wektorowe , prezentuje sie gorzej od bitmapy
Też nie wiem skąd wzieło się magiczne 16 duszków …
Klony znów nie użyte projekt jest tak żałośnie nie dopracowany okropnie graficzny nie grywalny jednopoziomowy żę dziwię się jak w ogóle wszedł do II etapu konkursu przecież nikt nie oceniał po wieku?

Last edited by Paddle2See (June 3, 2017 12:04:25)

MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

Projekt Antoniego (last name removed by moderator)
Dobre użycie klonów lecz sama gra jest słaba i to zwykłe odbijanie piłeczki
Ma 8 duszków to fakt mało ale na ping ponga dało to sie zrobić w jednym duszku 4 to już na spokojnie
Oryginalność też słaba odbijanie piłeczki jest po prostu słabe i jeszcze dwa tryby ,.,,.,.,.
Nie ciekawe, nudne
Jeżeli projekt jest po polsku to niech będzie po polsku a nie po angielsku …
NIe aż tak trudno spolszczyć survival czy game over

Last edited by Paddle2See (June 3, 2017 12:04:39)

MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

i Znowu …
Pod jakimi względami były oceniane te projekty?
Jak one były oceniane
Jak były wystawiane oceny?
(Swojego projektu nie uwzględniam)
“Komisja Konkursowa ocenia projekty pod kątem zaawansowania technicznego, samodzielności, oryginalności i jakości wykonania. Komisja Konkursowa może zadawać pytania autorom projektów. ”
Przecież żaden projekt (Toruń) nie był w jakikolwiek oryginalny bo każdy projekt zaprezentowany jest już zrobiony w scratchu
Technicznie też się nie popisały
Zakładając że z każdej rubryki można dostać 10 punktów a ocena końcowa to średnia arytmetyczna
Oryginalność- 0 punktów (liczę 2 za zmienienie grafiki)
Technicznie - 5 punktów (niektóre 0 ale 5 to połowa niektórzy korzystali z klonów i nie musieli robić miliona duszków ale skrypty nadal były słabo wykonane)
Jakość wykonania była tragiczna dla wszystkich projektów prócz labiryntu z grawitacją- 3 punkty
samodzielność - Uczestnicy nie pisali instrukcji czy innych napisów samemu tylko z kimś innym po czym to stwierdzam? Teksty w projektach były na dosyć wysokim poziomie a na scratchu ich komentarze mówią same za siebie gdzie nie używają interpunkcji i średnio co 4 słowa popełniają błąd ortograficzny
W projektach pomagali nauczyciele - niech będzie 6 punktów
Podsumowując na 40 punktów średnio wypadało
2 + 5 + 3 + 6 =16
16/4 = 4
16 punktów na 40 możliwych to 40% :0
To może teraz podsumuje swoje punkty?
Oryginalność - miałem kilka projektów które nigdy nie zostały wykonane lepiej niż moje więc mało jak mało ale punkty się należą
5 punktów
Technicznie - miałem 100 duszków na 27 gier co wypada o koło 4 duszków na grę a gry były bardziej rozbudowane od wielu wyróżnionych projektów
(A dokładniej wszystkich)
8 punktów
Jakość wykonania - nie najlepsza ale projekty były ładne i korzystałem z vektorowej grafiki która nie razi w oczy … Bardzo zoptymnalizowane choć nie do minimum samo 27 gier na 100 duszków mówi samo za siebię
7 punktów
Samodzielność śmiało mogę powiedzieć że projekt robiłem samemu bez niczyjej pomocy pisałem wszystko ja nauczyciela nie mam i ze wszystkich uczestników w scratchu programuję najkrócej (konto założyłem 3 lata temu ale programuję od nie dawna)
8 punktów (2 punkty zabieram bo przyznaję do 2 gier użyłem poradnika)
Teraz dodamy
5 + 8 + 8 + 8 = 29 punktów na 40
NIe za dużo ale nadal o 13 więcej niż średnia innych projektów według mnie
72 % to nie za dużo ale nie za mało
Oczywiście dla innych projektów to była średnia poszczególne oceny projektów u niektórych winny być niższe lub wyższe
Ale żaden nie przebił 29 punktów
i Oczywiście oceny sa według mnie a nie oceniających Ja tylko chcę dowiedzieć się czym kierowali się oceniający wystawiając noty i jakie wystawili
piotr_bala
Scratcher
100+ posts

Konkursy

Jeszcze raz dziękuję za uwagi. Jako główny winowajca zamieszania chce wyjaśnić, że komisja podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu, czyli uzgodnienia stanowiska. Prace są bardzo różne i trudno jest wymierzyć (w punktach) poszczególne elementy (ilość skryptów, duszków, poziom techniczny itd.) i przypisać im odpowiednie wagi. Takie podejście to skrzywienie obecnej szkoły która zasłania się regulaminami i nie ceni sobie autorytetu (dobrego) nauczyciela. Dlatego w konkursie Kodowanie ze Scratchem jest inaczej.

Moim zdaniem (a mam duże doświadczenie z ocenianiem prac konkursowych i to różnych: 10 lat oceniałem prace okręgowej Olimpiady Fizycznej, potem zrealizowałem 8 edycji konkursu informatycznego, walczyłem z regulaminami konkursów kuratoryjnych) przyjęte rozwiązanie się sprawdza i wyłania rzeczywiście ciekawe prace. Ciekawe pod różnymi względami - może to być gra w piłkę (oparta o typowe paletki) zrobiona przez 7-8 latka, może to być labirynt z informatyczną fabułą, czy gra prawie profesjonalna.

Wyróżnione prace są z pomysłem, w takim czy innym wymiarze. Prace i ich autorzy przekazali ten pomysł oceniającym. Twoja praca zwróciła uwagę, ale jak sam piszesz nie do końca przekonała oceniających - poprawna technicznie, dużo włożonej pracy, ale zabrakło tego czegoś.

Konkursy “informatyczne” są różne, jedne stawiają na szybkość kodowania, inne na znajomość algorytmów (z ustalonego zbioru). W konkursie Kodowanie ze Scratchem szukamy pomysłów - w różnej dziedzinie.
piotr_bala
Scratcher
100+ posts

Konkursy

I jeszcze o nauczycielach i opiekunach - tych którzy pomagali i inspirowali projekty. Jestem pełen podziwu dla ich pracy włożonej w opiekę nad uczniami, bo pomysły i ich realizacje były bardzo fajne - z roku na rok coraz ambitniejsze. Konkurs jest też po to by popatrzeć co robią inni, jakie mają pomysły. To się dzieje między innymi przy ocenianiu prac, o pomysłach opowiadam na warsztatach dla nauczycieli i cieszę się że te idee pojawiają się potem w pracach konkursowych.

I to jest bardzo ważne: Scratch daje duże możliwości by popatrzyć co i jak robią inni i to powtórzyć na swój sposób lub zrobić lepiej. Uczmy się od innych zamiast krytykować i uważać, że nasze rozwiązania są najlepsze.
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

Krytyka jest ważna
Pisząc te posty mam nadzieję że jakiś oceniający akurat to przeczyta i na następny raz się poprawi
klasa4b
Scratcher
100+ posts

Konkursy

MentolMen wrote:

A to że ktoś jest nauczycielem czy programistą który od wielu lat pisze programy nic nie zmienia …
Niech pan sobie wyobrazi
Jest pan nauczycielem przyrody po studiach przyrodniczych
Jedzie pan samochodem i nagle samochód przestał jechać i chce pan go naprawić
To komu pójdzie szybciej ?
Młodzikowi po technikum samochodowym?(chodzi o naprawę aut)
To pewne że młodzikowi ponieważ on uczył się tego zawodu a nie pan

To tak samo jak na tym konkursie
Większość z oceniających nie miało większej styczności z scratchem od uczniów więc na jakiej oni podstawie oceniali?
Nie bez powodu nie oglądali do środka … Nic by nie zrozumieli
Jasne że ogarniali zmienne i scratch jest językiem logicznym ale bez przesady trzeba się go nauczyć …
Prawie żaden z oceniających nie komentuje nic na forum w związku z czym nie był wystawiany na krytykę swoich wypowiedzi i tak samo nie krytykował innych (*nauczyciele owszem ale nie koniecznie im za to płacą i jednak uczyli się jako nauczyciel nie programista)
Czemu jako nauczyciel nie programista?
Każdy nauczyciel zaj. komputerowych czy też informatyki nie “ogarnia” większości tematów uczniów związanych z komputerami czemu?
Uczniowie robią wszystko samemu nauczyciel tylko ocenia i sam nie wiem jak to jest zrobione ponieważ na wykładach na któryh się uczył zawodu nauczyciela nie uczyli go nowych rzeczy a starych w związku z czym zna wsiększość skrótów do microsoftowych aplikacji i potrafi je obsługiwać
Ale programy internetowe czy też programowanie to czarna magia jak dla każdego kto nie próbował ale oni próbowali i wiedzą co to zmienne jak ich uzywać idiotami też nie są a scratch jest logiczny więc się domyślają no właśnie domyślają…
I mechanizm jak w szkołach (nauczycieli się tak czuli na konkursie) że nie zostaną ocenieni … Bo przecież w szkołach oni oceniają uczniów nie na odwrót więc sie wywyższają i to widać kiedy ja chciałem coś powiedzieć przerywali i mówili swoje racje któe sobie wymyślili bo skąd wiedzieli jak to zrobiłem jak nie popatrzeli do środka czyli się domyślali czy kłamali mi przekrzykując się jak do ucznia a to był konkurs nie szkoła ..
A wywyższali się strasznie jak w szkołąch nauczyciele w większości jak coś się im mówi to albo nie dociera do nich ta informacja bo przez całe życie myśleli inaczej a teraz niszczę im to albo mówią że rozumieją i i tak się nie stosują żałosne a jeżeli oni cos mówią to święte wiem że szacunek sie należy ale jak Kuba bogu tak Bóg kubie
Dlaczego sądzę że oni nie znają się na scratchu?
Są albo głupi ale się nie znają
Pytają się o coś odpowiadam im (dobrze i jestem pewien an 100% że powiedziałem dobrze) to oni pytają znowu jakby nie zrozumieli
mówię to samo i mówią że mam im odpowiedzieć na pytanie a ja odpowiadałem tylko nie rozumieli … i wyszło że musiałem im upraszczać i to strasznie
I czemu ja się pytam nikt nie robił tabelki? Wiem żę nie robili bo było kilka rzeczy do ocenienia ..
Orginalność żaden projekt nie był orginalny a z resztą na stronie były podane 3 linki do gier które można było zrobić i te gry pojawiały się najczęściej tylko ze zmienioną grafiką ..
Więc gdzie tu mówimy o orginalności? Kiedy oni wykonali projekt któy wyście podali im na tacy czyli za orginalnośc powinno być 0 punktów bo korzystali z propozycji która pjawiała sie co rok NIc innego nie wymyślili więc orginalność powinna wynosić 0 według mnie
Optymalizacja czyli metoda wykonania była okropna dla każdego projektu … W porównaniu z moim oczywiście
A i jedna oceniająca (chyba nauczycielka) kłóciła sie ze mną o o jaka docelową grupe wiekową walczę by grała w moje gry … ( pokazywałem Logo)
Mówiła że to raczej nie dla dzieci
Ta uważa że Logo i robienie kwadratów czy wielokątów gdzie zrobi to 4 letnie dziecko które umie pisać i czytać jest za trudne dla 10 latka
Scratch jest o wiele od Logo i ma więcej możliwości od Logo i pewne jest że jest trudniejszy
To więc jak ona kogo kolwiek nauczyła scratcha? Konkurs był dla podstawówki czyli w normie max. roku życia dla 6 klasy to 13 lat może być więcej jeżeli uczeń nie zdał ale tak się nie stało byłą tylko jedna uczennica która była powyżej 10 lat i dla mnie miała ponad 13 lat i chodziła do gimanzjum :0 ALe mniejsza o dziewczynkę Ta nauczycielka dokonała niemożliwego nauczyła kogoś młodego scratcha Według niej Logo jest za trudne (w mojej wersji gdzie prawdziwe jest trudniejsze od mojej wersji a mówiła o mojej gdzie w mojej jest wytłumaczone i uproszczone) dla 10 latka…
Mówiła że 10 latek nie OBSŁUŻYŁ by tej gry hahha śmiech na sali nie obsłużyłby tego gdzie ona nauczyła max 15 latka robienia takich programów hahahhahaha niesamowite że w 5 lat przeskoczył czytanie pisanie robienie programó logiczne myślenie i zdolność słuchu sobie wyrobił hahah
Do dzisiaj się śmieję z tej nauczycielki jak można być takim głupim
Wiem że ona może uczy osoby niepełnosprawne ale to nie zmienia faktu jeżeli taka osoba nie umie czytać i pisać to nie odpali scratcha więc o czym my mówimy “docelową grupę wiekową” ciekawe jak rozmawiałą z innymi uczniami który mieli tylko jedną grę która wymagała strzałek Chwaliłą ich żę noworodek strzałki nawet kliknie haha ciekawe czy załapała fakt żę zrobiłem 27 gier z czego ponad 10 wymaga tylko strzałek czy myszki do grania ahhaha
Według niej żadna praca nie powinna dostać praktycznie żadnego punktu za to ze nie da się jej obsłużyć hmm zobaczymy moją analizę
Co ona prawdopodobnie by powiedziała
Labirynt dziewczynki - odpada trzeba pisać,czytać. myśleć, chodzić, znać odpowiedzi na pytania
Labirynt z grawitacją - odpada za dużo elementów, za długa instrukcja
Zbijanie klocków na olimpie - trzeba patrzeć nakolor lufy i zbijać klocki za ciężkie bo wymaga mózgu
Nano labirynt - zagadka logiczna odpada za dużo mózgu potrzeba
prawda
PoIand
New to Scratch
14 posts

Konkursy

MentolMen, przestań podawać dane uczestników, łamiesz regulamin Scratch'a.

no insulting mother poland!!!
or wyslac to wiezienie
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Konkursy

NIe łamie regulaminu Scratch'a
Każdy uczestnik którego dane osobowe podałem (chociaż większość w swoim nicku miała imię i nazwisko…)
Zgodził się na umieszczenie swoich danych na stronie konkursu a komentowałem ich prace jako konkursowe
I to co mi podałeś to nawet nie jest regulamin
klasa4b
Scratcher
100+ posts

Konkursy

PoIand wrote:

MentolMen, przestań podawać dane uczestników, łamiesz regulamin Scratch'a.
on krytykuje,a krytyka jest wszędziepoland

Powered by DjangoBB