Discuss Scratch

testertostera
Scratcher
57 posts

Problemy i Pytania

Nie wiem, czy to jest błąd, czy tak po prostu musi być - pisak jest zawsze na poziomie tła, zawsze pod duszkiem. Pół biedy, jeśli po prostu ma sobie rysować po ekranie. Robiąc Missile Command zastosowałem drugiego duszka, który “zjadał” linię po osiągnięciu celu ale by tło nie było ciągle takie samo użyłem duszka. Żeby linie były widoczne duszek musi mieć ustawioną przezroczystość. Gdyby tło było cały czas jednolite, np. niebieskie - nie problem, pisak “zjadający” linię byłby w tym samym kolorze, co tło i po sprawie. Kłopot zaczyna się, gdy tła zmieniają kolory (jak w oryginalnym MC). To jeszcze też dałoby radę obejść zmieniając kolor pisaka przy zmianie tła. Ale co zrobić w takim przypadku, gdy tłem jest np. plaża, jak w przykładzie z linka?

https://scratch.mit.edu/projects/299185593/

<<to scratch> or <not <to scratch>>>
https://scratch.mit.edu/studios/6049248/
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Godzina na forum

Wam też nie zgadza się godzina opublikowania postów na forum? U mnie jest przesunięta o 6 godzin do tyłu ,czyli jeśli ktoś opublikuje post o 18, to wyświetla mi, że opublikował go o 12

podpisano @paczekwmasle
MsMaciek123
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

paczekwmasle wrote:

Godzina na forum

Wam też nie zgadza się godzina opublikowania postów na forum? U mnie jest przesunięta o 6 godzin do tyłu ,czyli jeśli ktoś opublikuje post o 18, to wyświetla mi, że opublikował go o 12

No bo niektóre kraje mają inną godzinkę

define save (list) on (varible)
(Jak To Zrobić POMOCY)
testertostera
Scratcher
57 posts

Problemy i Pytania

paczekwmasle wrote:

Godzina na forum

Nie jest uwzględniony czas dla Polski a w ustawieniach nie ma opcji ręcznego wyboru strefy czasowej. Nie wiem, czy to się nie posypało przypadkiem po zmianie czasu na letni, bo wcześniej chyba było okay. Posty pokazują się z czasem -6 godzin względem naszego, czyli zgodnie ze strefą czasową w Massachusetts (GMT-4).

<<to scratch> or <not <to scratch>>>
https://scratch.mit.edu/studios/6049248/
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

spoko, dzięki za odpowiedź

podpisano @paczekwmasle
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Zerowanie zmiennych

Jeszcze jedno pytanko: wiecie może, czy w scratchu tak jak np. w c++ na początku gry zerują się automatycznie wszystkie zmienne, czy muszę to robić ręcznie ze wszystkimi tym blokiem:

ustaw [zmienna] na [0]

podpisano @paczekwmasle
MentolMen
Scratcher
1000+ posts

Problemy i Pytania

paczekwmasle wrote:

Zerowanie zmiennych

Jeszcze jedno pytanko: wiecie może, czy w scratchu tak jak np. w c++ na początku gry zerują się automatycznie wszystkie zmienne, czy muszę to robić ręcznie ze wszystkimi tym blokiem:

ustaw [zmienna] na [0]
Gdy odpalamy jakiś projekt(np: ze strony głównej) to zmienne mają tą samą wartość, jak wtedy gdy projekt był zapisywany. Jeśli chcesz by te zmienne się resetowały to musisz umieścić taki skrypt.
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

ok, dzięki

podpisano @paczekwmasle
Mops2007
New to Scratch
18 posts

Problemy i Pytania

hejka mam pytanie jak zrobić żeby program losowo wybierał kostium do zmienienia dla duszka
Michal_007
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Mops2007 wrote:

hejka mam pytanie jak zrobić żeby program losowo wybierał kostium do zmienienia dla duszka

kiedy kliknięto zieloną flagę
zmień kostium na [(losuj od (1) do (liczba kostiumów)) v]

Proszę

PROFILE HERE
(FOLLOW NOW!) 
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( MICHAL_007 :: #f20000 ) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #000000) :: #000000 ) :: #00000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000) :: #f20000)
Mops2007
New to Scratch
18 posts

Problemy i Pytania

eee ok
tak mysle
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Miniaturki

W jaki sposób dodać miniaturkę do projektu? Jest jakiś inny sposób niż zapisanie i przejście do strony projektu przy miniaturce?

podpisano @paczekwmasle
CyberSkill
Scratcher
20 posts

Problemy i Pytania

paczekwmasle wrote:

Miniaturki

W jaki sposób dodać miniaturkę do projektu? Jest jakiś inny sposób niż zapisanie i przejście do strony projektu przy miniaturce?

Wstawiasz duszka który ma być miniaturą i robisz taki skrypt:

pokaż
ustaw efekt [ duch] na (100)
zawsze
na wierzch
end

To nie jest reklama: zobacz jak to działa w moim projekcie https://scratch.mit.edu/projects/281885394

Last edited by CyberSkill (April 18, 2019 18:47:12)

I helped you? Please check and rate my projects
(click on the picture)

______
CyberSkill
Mops2007
New to Scratch
18 posts

Problemy i Pytania

P.S.

proszę do tych nazw

nazwy kostiumów:
kostium nr 1, kostium nr 2, kostium nr 3, kostium nr 4
xd1010
Scratcher
67 posts

Problemy i Pytania

Mops2007 wrote:

P.S.

proszę do tych nazw

nazwy kostiumów:
kostium nr 1, kostium nr 2, kostium nr 3, kostium nr 4
Wydaje się łatwe
zmień kostium na (losuj od (1) do (4))

Last edited by xd1010 (April 20, 2019 11:37:12)

Mops2007
New to Scratch
18 posts

Problemy i Pytania

dzięki
klasa4b
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

paczekwmasle wrote:

Miniaturki

wystarczy mieć pokazaną miniaturkę i zapisać(potem nie rób zmian bo będziesz musiał od początku zapisywać miniaturkę). jak chcesz ruchomą to potrzeba specjalnego pliku
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

klasa4b wrote:

paczekwmasle wrote:

Miniaturki

wystarczy mieć pokazaną miniaturkę i zapisać(potem nie rób zmian bo będziesz musiał od początku zapisywać miniaturkę). jak chcesz ruchomą to potrzeba specjalnego pliku
dzięki

podpisano @paczekwmasle
paczekwmasle
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

CyberSkill wrote:

paczekwmasle wrote:

Miniaturki

Wstawiasz duszka który ma być miniaturą i robisz taki skrypt:

pokaż
ustaw efekt [ duch] na (100)
zawsze
na wierzch
end

To nie jest reklama: zobacz jak to działa w moim projekcie https://scratch.mit.edu/projects/281885394
też dzięki

podpisano @paczekwmasle
Mops2007
New to Scratch
18 posts

Problemy i Pytania

hej mam pytanie czy da się zrobić sprawdzanie że gdy jest np. y120 x50 to by zniknął jeśli tak to jak