Discuss Scratch

Antek_W
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Dzięki .
Też miałem kilka razy ten problem i teraz wiem jak go rozwiązać

Podpisano: Antek_W

jestem ninja text. nie zauważysz mnie.
Antek_W
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Czy można używać serwerów scratcha do własnych gier w innym języku programowania?

help me Please

Siwek44
New to Scratch
8 posts

Problemy i Pytania

Antek_W wrote:

Jak nie pomogą rady innych to tutaj masz inną:
Upgrade your computer.
rtx 2060s, 16gb ram, amd ryzen 5 3600 i nadal ścina
Siwek44
New to Scratch
8 posts

Problemy i Pytania

PMJ_Studio wrote:

Siwek44 wrote:

Witam, tworzę program w którym jest dużo cząsteczek (dużo klonów duszka). Kiedy ich liczba zbliża się do 120 program zaczyna się zacinać i klatkować. Niestety zmniejszenie liczby cząsteczek jest niemożliwe, potrzebuję ich dużo. Czy ktoś wie jak można zapobiec takim zacięciom?
Jedyne co da się zrobić to pozbyć się operacji zajmujących dużo czasu - wykrywania koloru/dotykania, funkcje trygonometryczne, poruszanie duszków, niektóre inne bloki; jeżeli używasz Custom Blocków to włącz opcję “run without screen refresh”/“wykonuj bez odświeżania ekranu”.
Duszki niestety muszą się poruszać bo w tym sens całego programu. Jak włączyć tą opcję?
Siwek44
New to Scratch
8 posts

Problemy i Pytania

testertostera wrote:

Siwek44 wrote:

Witam, tworzę program w którym jest dużo cząsteczek (dużo klonów duszka). Kiedy ich liczba zbliża się do 120 program zaczyna się zacinać i klatkować. Niestety zmniejszenie liczby cząsteczek jest niemożliwe, potrzebuję ich dużo. Czy ktoś wie jak można zapobiec takim zacięciom?

Możesz pokazać projekt?
Niestety jestem teraz na wyjeździe, mam tylko laptopa a projekt miałem na stacjonarnym. To miała być taka symulacja cząsteczek wody. Jedna cząsteczka klonowała się kiedy trzymało się przycisk myszki, podczas spadania ruszała się lekko na prawo i lewo, kiedy dotykała innej cząsteczki miała się zatrzymać, a po dotknięciu krawędzi klon się usuwał. Tak to z grubsza wyglądało.
Antek_W
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Siwek44 wrote:

PMJ_Studio wrote:

Siwek44 wrote:

Jedyne co da się zrobić to pozbyć się operacji zajmujących dużo czasu - wykrywania koloru/dotykania, funkcje trygonometryczne, poruszanie duszków, niektóre inne bloki; jeżeli używasz Custom Blocków to włącz opcję “run without screen refresh”/“wykonuj bez odświeżania ekranu”.
Duszki niestety muszą się poruszać bo w tym sens całego programu. Jak włączyć tą opcję?

jeśli korzystasz z scratch 3 to tworzysz własny blok, i w oknie tworzenia jest tam opcja “wykonuj bez przeładowania ekranu”, lub coś podobnego.

PL_DkD_PL
Scratcher
500+ posts

Problemy i Pytania

Antek_W wrote:

jeśli korzystasz z scratch 3 to tworzysz własny blok, i w oknie tworzenia jest tam opcja “wykonuj bez przeładowania ekranu”, lub coś podobnego.
Dokładnie "wykonaj bez odświeżania ekranu", wtedy ten blok będzie działać jakby był w trybie turbo.

Antek_W wrote:

Czy można używać serwerów scratcha do własnych gier w innym języku programowania?

help me Please
chyba nie…

Last edited by PL_DkD_PL (Aug. 10, 2020 17:33:50)

HappyCat460
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

napisy

Nie działa mi to:
kiedy kliknięto zieloną flagę
zawsze
jeżeli <klawisz [n v] naciśnięty?> to
jeżeli <(napisy) = [1]> to
ustaw [napisy v] na [0]

w przeciwnym razie
ustaw [napisy v] na [1]
end
end
end
zmienna napisy się nie zmienia
PMJ_Studio
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

HappyCat460 wstaw gdzieś
czekaj (1) s
Pewnie się zmienia, ale za szybko żeby to było widoczne.

Advanced physics - sailing driving, ski jumping; cloud multiplayer and storage, automated map role-play engine
Prowadzę Mapę Imperiów – zapraszam

Experience:_____________________________________________________________________
Vector graphics – ★★★★★ . . . . . . . Physics –––––––––– ★★★ . . . . . . . . . . . Cloud multiplayer ––– ★★★
3D –––––––––––– ★★. . . . . . . . . . . . . Clones ––––––––––– ★★★★ . . . . . . . . . Cloud data storage – ★★★★
Custom blocks – ★★★★ . . . . . . . . . Code optimization – ★★★★★ . . . . . . . Variables and lists –– ★★★★
Maths ––––––––– ★★★★★ . . . . . . . Animations ––––––– ★★ . . . . . . . . . . . . . Platformers –––––––– ★
HappyCat460
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

PMJ_Studio wrote:

HappyCat460 wstaw gdzieś
czekaj (1) s
Pewnie się zmienia, ale za szybko żeby to było widoczne.
Wystarczyło
czekaj (0.2) s
Dzięki
PL_DkD_PL
Scratcher
500+ posts

Problemy i Pytania

Pomysły

już mam pomysł

Last edited by PL_DkD_PL (Aug. 10, 2020 19:11:31)

AANNTTOONNII
Scratcher
1000+ posts

Problemy i Pytania

W sumie częste pytanie.

Możesz zrobić jakąś minigierkę: aa, snake, tetris, przechodzenie przez ulicę. To są proste rzeczy i dają dużo zabawy. Jeżeli chciałbyś coś bardziej ambitnego to polecam wyścig samochodowy. To jest gra, której wersję bazową jest bardzo prosto zrobić, ale ulepszenia można dodawać do niej naprawde długo. Jest to, więc ciekawa opcja.

Jeżeli zdecydujesz się na grę wyścigową to tu jest fajna grafika - https://scratch.mit.edu/projects/25996540
A tu gotowa gra (razem z poruszaniem cienia) - https://scratch.mit.edu/projects/25909243
PL_DkD_PL
Scratcher
500+ posts

Problemy i Pytania

AANNTTOONNII wrote:

Możesz zrobić jakąś minigierkę: aa, snake, tetris, przechodzenie przez ulicę. To są proste rzeczy i dają dużo zabawy.
Myślałem wcześniej o tetrisie, lecz pomyślałem że to będzie i tak duże.

AANNTTOONNII wrote:

Jeżeli chciałbyś coś bardziej ambitnego
Nie chcę ambitnych, napisałem że mam 2 ambitne projekty

AANNTTOONNII wrote:

Jeżeli chciałbyś coś bardziej ambitnego to polecam wyścig samochodowy. To jest gra, której wersję bazową jest bardzo prosto zrobić, ale ulepszenia można dodawać do niej naprawdę długo. Jest to, więc ciekawa opcja.

Jeżeli zdecydujesz się na grę wyścigową to tu jest fajna grafika - https://scratch.mit.edu/projects/25996540
A tu gotowa gra (razem z poruszaniem cienia) - https://scratch.mit.edu/projects/25909243
Może zrobię. Chcę grę z ulepszaniami, i za taką się zabrałem, gdy ty pisałeś tego posta a ja zapomniałem swojego zedytować, że już wiem. Czyli Tetris i Gra Wyścigowa są najbliższe i może je zrobię w przyszłości gdy znów braknie mi pomysłów

I dzięki za pomysły
KamGry
Scratcher
88 posts

Problemy i Pytania

Kolory w Scratch

Jakiego systemu zapisu kolorów (RGB, HSV, czy jeszcze coś innego) używają pisak i blok
<dotyka koloru [#ee4341] ?>
?
Wilamaxin
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

KamGry wrote:

Kolory w Scratch

Jakiego systemu zapisu kolorów (RGB, HSV, czy jeszcze coś innego) używają pisak i blok
?
https://scratch.mit.edu/discuss/topic/401725/

PMJ_Studio
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

KamGry wrote:

Kolory w Scratch

?
Jeżeli ustawiasz kolor ręcznie to HSV, jeżeli wstawisz w to miejsce zmienną to RGB - R*65536 + G*256 + B.

Advanced physics - sailing driving, ski jumping; cloud multiplayer and storage, automated map role-play engine
Prowadzę Mapę Imperiów – zapraszam

Experience:_____________________________________________________________________
Vector graphics – ★★★★★ . . . . . . . Physics –––––––––– ★★★ . . . . . . . . . . . Cloud multiplayer ––– ★★★
3D –––––––––––– ★★. . . . . . . . . . . . . Clones ––––––––––– ★★★★ . . . . . . . . . Cloud data storage – ★★★★
Custom blocks – ★★★★ . . . . . . . . . Code optimization – ★★★★★ . . . . . . . Variables and lists –– ★★★★
Maths ––––––––– ★★★★★ . . . . . . . Animations ––––––– ★★ . . . . . . . . . . . . . Platformers –––––––– ★
Antek_W
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

KamGry wrote:

Kolory w Scratch

?
<dotyka koloru ((((R) * (65536)) + ((G) * (256))) + (B)) ?>

Filip_Brajczewski
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

duszki

w niektórych projektach (takich jak ten) są duszki o nazwie “blank”. wcale nie mają kodu i są niewidoczne. po co one?

┈╭━━━━━━━━━━━╮┈ 
╭╯┈╭━━╮┈╭━━╮┈╰╮
┃┈┃┃╭╮┃┈┃╭╮┃┃┈┃
┃┈┃┻┻┻┛┈┗┻┻┻┃┈┃
┃┈┃╭╮┈◢▇◣┈╭╮┃┈┃
╰┳╯┃╰━━┳┳┳╯┃╰┳╯
┈┃┈╰━━━┫┃┣━╯┈┃┈
┈┃┈┈┈┈┈╰━╯┈┈┈┃┈
Wilamaxin
Scratcher
100+ posts

Problemy i Pytania

Filip_Brajczewski wrote:

duszki

w niektórych projektach (takich jak ten) są duszki o nazwie “blank”. wcale nie mają kodu i są niewidoczne. po co one?
To są zwyczajne, puste duszki. Nic nie robią. Ja na przykład używam takiego pustego duszka do lokalizowania współrzędnych myszki, lub wkładam tam skrypty których późnej może użyje.

PL_DkD_PL
Scratcher
500+ posts

Problemy i Pytania

Filip_Brajczewski wrote:

duszki

niektórzy myślą że przez to jest mniej lagów. Znalazłem jednak wcześniej projekt który się w ogóle nie zacinał, a nie miał takiego duszka. Nie wiadomo więc czy to prawda

Last edited by PL_DkD_PL (Aug. 13, 2020 13:23:44)